Pe 24 Iunie, de Ziua Iei, asistentele din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slatina au îmbrăcat ia, simbol al identității și tradiției românești, ducând mai departe o frumoasă poveste despre respectul față de valorile naționale și un omagiu asistentelor medicale voluntare și Reginei Maria care au purtat, în timpul Primului Război Mondial, ia ca uniformă, în semn de solidaritate cu poporul român.
Prin această inițiativă, cadrele medicale au demonstrat că tradiția și profesia pot merge împreună, iar ia românească rămâne un simbol al demnității, identității și unității:
”Astăzi, colegele noastre asistente medicale au purtat ie. Au dus mai departe povestea comunității medicale slătinene și au rupt un minut din activitatea lor, pentru a ne spune istoria iilor pe care le îmbracă cu drag, în unele zile de sărbătoare. Gestul lor este și un omagiu adus asistentelor medicale voluntare și Reginei Maria care au purtat, în timpul Primului Război Mondial, ia ca uniformă, în semn de solidaritate cu poporul român. În plus, motivele vegetale cusute pe ii au fost folosite în medicina populară, iar în credințele străvechi simbolizau protecția, purificarea și alungarea bolilor. Le mulțumim colegelor noastre care au purtat, azi, ia cu mândrie și sunt aici, mereu, pentru a face din bine și mai bine!” este mesajul managerului Spitalului Județean de Urgență Slatina, Cosmin Floreanu.



