Marius Oprescu: ”Noi am hotărât să ne asumăm această guvernare„

Date:

Marius Oprescu, președintele PSD Olt şi prim-vicepreşedinte al PSD, a declarat că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării printr-un cabinet minoritar condus de Sorin Grindeanu, în contextul actualei crize politice.

În aceste zile, se așteaptă desemnarea premierului de către președinte urmând ca până la finele lunii Iunie România să aibă un guvern funcțional:

Lucrurile stau în felul următor. În urma căderii guvernului Veștea în Parlamentul României, în urma consulturilor de la Cotroceni, Partidul Social-Democrat în Comitetul Politic Național a luat decizia de a-și asuma, într-un guvern minoritar, guvernarea, cu premier președintele partidului Sorin Grindeanu. Acum, confort declarațiilor publice făcute de anumite partide de dreapta PNL și UDMR, respectiv, așteptăm să voteze acest guvern minoritar. Mingea numai e la noi, în momentul de față. Noi am hotărât să ne asumăm această guvernare. Ei au promis public, când au ieșit de la consultările la Cotroceni, că vor vota acest guvern. Am înțeles că urmează să depună și un pact la Președinția României, în care vorbesc despre acest lucru și asuma anumite lucruri și, în același timp au anumite condiții. Și în urma acestui pact, sperăm ca mâine să avem desemnarea premierului de către președinte și luni sau marți, pentru că marți este ultima zi din sesiunea normală parlamentară, cel târziu marți să avem votarea guvernului și de a doua zi să avem un guvern funcțional cu toate drepturile depline.” a declarat Oprescu.

Marius Oprescu a prezentat argumente solide care, în opinia sa, îl recomanda pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier. Potrivit lui Oprescu, experiența acumulată de Grindeanu în funcția de ministru al Transporturilor, de prim-ministru și nu în ultimul rând de președinte al PSD reprezintă atuuri importante într-o perioadă care necesită echilibru și capacitate administrativă:

Sunt foarte multe lucruri care îl recomandă. În primul rând, să nu uităm de experiența domnului Sorin Grindeanu. Sorin Grindeanu a mai fost prim-ministru al României. Sorin Grindeanu a fost vicepremier aproximativ patru ani de zile în două guverne și guvernul Ciucă și guvernul Marcel Ciolacu. Sorin Grindeanu a fost un ministru al Transporturilor care a reușit să termine 400 și ceva de kilometri de mare viteză și să lase șantiere deschis pentru încă 800 și ceva de kilometri. Sorin Grindeanu este ministru Transporturilor care a început reabilitarea rețelei de infrastructură CFR. El, de asemenea, a cumpărat primele vagoane noi și primele locomotive noi. Deci sunt o grămadă de lucruri care îl recomandă pe Sorin Grindeanu. Și nu în ultimul rând, Sorin Grindeanu este președintele principalului partid parlamentar din România. Până la următoarele alegeri, Partidul Social-Democrat are cei mai mulți parlamentari.” a completat Marius Oprescu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related