Primăria comunei Perieți anunță deschiderea stațiilor de încărcare pentru mașini electrice

Date:

Ambiția și devotamentul tânărului edil Răzvan Rada pentru dezvoltarea comunei Perieți își spun cuvântul. Două stații noi de încărcare a autovehiculelor electrice au fost puse în funcțiune.

Comuna Perieți face încă un pas important spre modernizare și protecția mediului prin punerea în funcțiune a stațiilor de încărcare pentru autovehicule electrice și integrarea acestora în rețeaua EV SPOTS. Cele două stații au fost amplasate în vecinătatea Școlii Gimnaziale Perieți și oferă posibilitatea de încărcate simultan pentru 4 autovehicule.

Stațiile sunt disponibile public și pot fi identificate în aplicația EV SPOTS, unde utilizatorii pot verifica în timp real disponibilitatea.

Proiectul a fost realizat cu fonduri europene nerambursabile, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și are o valoare de 1.411.168,01 lei.

Datele tehnice ale stațiilor:
  • 1 stație AC – 22 kW (2 porturi)
  • 1 stație DC – 22 kW + 60 kW (2 porturi).

Ne dorim ca Periețiul să fie o comună modernă, orientată spre viitor. Prin această investiție sprijinim tranziția către transportul electric și oferim facilități concrete atât cetățenilor noștri, cât și celor care tranzitează localitatea.” a declarat Răzvan Rada.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Mihai Țiu: ”România are nevoie de decizii, de stabilitate și de măsuri economice serioase”

În declarația publică intitulată ”Interesul național, abandonat pentru calcule...

Adolescent de 17 ani, scos fără viaţă din apele Olteţului, la Voineasa

Pompierii olteni au intervenit în această după-amiază în comuna...

Petrecere mare de Ziua Comunei Ipotești

Locuitorii comunei Ipotești sunt invitați de către primarul Constantin...