Zilele acestea Primăria Slatina, prin echipele Societății Dezvoltare Urbană, a continuat lucrările de marcaje și amenajări menite să facă orașul mai sigur, mai accesibil și mai bine organizat.
Au fost realizate treceri de pietoni supraînălțate, marcate în alb și roșu, pe bulevarde și străzi intens circulate din municipiu, precum și reîmprospătarea marcajelor clasice de pe Bulevardul A.I. Cuza. Tot pentru siguranța participanților la trafic, au fost montați stâlpișori de protecție și a fost amplasată o nouă oglindă rutieră în zona Zorleasca.
De asemenea, au fost marcate și amenajate noi locuri de parcare destinate persoanelor cu dizabilități pe mai multe străzi din municipiu.
Stațiile de taxi din numeroase zone ale orașului au fost remarcate, pentru o identificare mai ușoară și o circulație mai bine organizată, în timp ce pe strada Victoriei au fost marcate locuri dedicate autovehiculelor electrice.



