Aproape 28 de milioane de lei vor fi investiți în dezvoltarea infrastructurii medicale din cadrul Spitalului de Psihiatrie Schitu Greci. Banii vor asigura construirea unui nou corp de clădire pentru tratarea adicțiilor, dar și pentru consolidarea și modernizarea a patru corpuri deja existente.
”Pe toate cele patru secții ale Spitalului de Psihiatrie Schitu suntem la capacitate maximă, avem 100%, și suntem nevoiți, din păcate, să respingem unele solicitări atât din județ cât și din afara județului, și de aici nevoia unui nou corp pentru tratamentul adicțiilor. Trăim o perioadă în care sunt foarte frecvente, că vorbim de adicțiile la substanțe, că vorbim de adicțiile la ecrane mai nou, aceste afecțiuni sunt frecvente și necesitatea unor astfel de servicii medicale este absolut necesară în cadrul spitalului nostru. De aceea am venit cu inițiativa de a construi un corp nou. Vom depune proiectul pe un apel de proiect la Ministerul Fondurilor Europene care are termen 27 Iulie și sperăm că vom obține finanțare, noi fiind practic o instituție care asta facem prin una din secții, cea noua inaugurată anul trecut, tratamentul adicțiilor. Tot în cadrul ședinței de joi a Consiliului Județean Olt a fost aprobată și reabilitarea a patru pe un program din cadrul Ministerului Dezvoltării, pe risc seismic. O investiție de 19 milioane de lei, cu o cofinanțare de vreo 4% din bugetul local. Am reușit să aducem o sumă consistentă de la Bugetul Național astfel încât aceste corpuri să aibă toate facilitățile și vor răspunde tuturor exigențelor de sănătate publică și securitate la incendiu.” a declarat managerul Spitalului de Psihiatrie Schitu Greci, Liviu Voiculescu.
Noul corp pentru tratarea adicțiilor va asigura cazare pentru 16 pacienți și va fi dotat cu cabinete medicale:
”Noua clădire va avea 8 saloane, 16 pacienți vor putea fi cazați. Pe lângă cabinete de psihologie, psihiatrie și alte activități din sfera de tratament al adicțiilor.” a completat Voiculescu.



